Eski Yeni Yıl 2018

Rusya'daki ikinci Yılbaşı tatili 13-14 Ocak gecesi geliyor. “Rus ruhu” nun ayrılmaz bir parçası haline geldi; bu, yabancıların kendi bakış açılarından anlaşılmaz gelenekler nedeniyle kavramasını zorlaştırıyordu. Fakat tarihe kayıtlı olan ve bir Slav halkı tarafından saygı duyulmayan "ekstra" bayramı terk etmek mümkün mü? Bir zamanlar, gerçek Yeni Yıl tam olarak 13-14 Ocak gecesiydi ve tatil birçok popüler isme sahipti: Vasilyev Günü, cömert bir akşam ya da yulaf.


İÇERİK

Bugün, kutlama gelenekleri çok daha basit hale geldi ve artık atalarımızın koyduğu derin anlamı taşımazlar. Bununla birlikte, Eski Yeni Yıl 2018'de birçok aile antik Yeni Yıl ritüellerini hatırlayacak, özel yemeklerin şenlikli bir tablosunu yerleştirecek ve Yeni Yılın ikinci “geleceğini” kutlayacak.

Eski Yeni Yıl 2018

Tatilin tarihi kökeni

Yeni Yıl kutlamalarının tarihlerindeki takvim farkı, Julian takvimini Gregoryen ile değiştiren Bolşeviklerden kaynaklanıyordu. Sovyet makamları tarafından gerçekleştirilen reformlar, zamanın Avrupa formatına uygun hale getirilmesine de değindi.En iyi kronoloji, takvim karmaşasından kurtuldu ve bir çok halkın yeni bir “meşru” yeni yılını sundu.

Etkinlik
1 Ocak 1700 Peter kararnamesi ile Yeni Yılı kutlamalarının başlangıcı oldu
1917'ye kadar Avrupa ve Rusya arasındaki takvim farkı 13 gündü
1918 V.I. Lenin, Rusya'yı Gregoryen takvime çeviren bir kararname yayınladı
31 Ocak 1918 Yeni kronolojiye geçişte yapılan değişiklik "yediler" 13 gün, takvimdeki 31 Ocak'ta hemen 14 Şubat'ta gerçekleşti
1919 Ortodoks Kilisesi, takvim geçişindeki kararnameyi göz ardı ederek Noel'den 6 gün sonra Yeni Yılını kutlamaya devam etti.

Her bir sonraki yüzyılda, iki takvim arasındaki fark artar ve eğer XX-XXI asırlarda bu fark 13 gündür, daha sonra 2100'de bir gün daha büyüyecek ve 14 gün olacaktır.

Cömert Vasiliev akşamı

14 Ocak'ta, Rus Ortodoks Kilisesi, Hıristiyanlık, tarımın koruyucu azizi ve domuz çiftlikleri - Büyük Fesleğen bir yandaşını saygı duyar. Doğru hayatı ve yardımseverliği cömertlik, nezaket, katılım ve şefaatın bir simgesi haline geldi. Bununla bağlantılı olarak, Vasilyev akşamını kutlamak için Eski Yeni Yıl arifesinde bir gelenek ortaya çıktı. Tatil çok renkli, renkli ve cömert oldu. Belorussia ve Ukrayna'da, gün batımından sonra, neşeli ritüel şarkılarla mırıldandı, şakalar ve dileklerin etrafı dolaşıyordu. Her bir kişi, bu misafirlerin ziyaretlerini iyi bir akıl hastanesi olarak görür ve cömertçe tatil masasından ya da paradan tatlılar, lezzetler vermeye çalışır.


Bu gün ayrıca iyi ve iyi olma için komik gelenekler oluşturdu:

  • Yılbaşı arifesinde, bir demet buğday veya çavdar kulakları eve getirilir. Ona "diduh" adını verdiler ve ertesi gün ekmek demetini yakacaklarsa, kötü ruhların ve diğer kötü ruhların evini temizleyeceğine inandılar.
  • Genç kızlar, kızların konu, kapı veya kapılarda yaşadığı evlerde çaldılar. "Kupa" nın iadesi için mal sahibi nakit fidye veya moonshine vermek zorunda kaldı.
  • 14 Ocak sabahı erkekler, akrabaları, komşuları ve diğer köylülerin evlerine bitki dikti. Evi, avlusu ve buğday, yulaf, çavdar sahibi olanları, sağlık, refah ve esenlik dilekleriyle özel şarkılar söyleyerek ekmişler. Konuklar cömertçe muamele edildi ve ekim için ilkbahara kadar tutulabilmek için tahıl toplandı.

2018'de Eski Yıl

Onlarla ilişkili şenlikli muamele ve inançlar

Büyük Yeni Fesleğen bayramında, Eski Yeni Yılı kutladıkları zaman, ruhları tatmin ettiler ve bazı ayinleri gözlemlediler. Bayram akşamının arifesinde, kızlar kadın payında, nişan ve kaderde, ve hostesler "anlamıyla" tatil muameleleri hazırlıyorlardı:

  1. Buğday tanelerinden pişmiş kutia (sochi). Rendelenmiş haşhaş tohumu, fındık, kuru üzüm, bal veya şeker ile püresi yushka. Bu yemek masada zorunlu olarak kabul edildi.
  2. Rus köylerinde ovsen rite ile işleme eşlik eden tahıl lapası yaptılar. Bahar suyundaki hostes, fırında arpa veya buğday ezmesi pişirdi. Bütün aile bitmiş püresi için geleceği merak etti. Çanak ufalanan bir şekilde ortaya çıktıysa - tüm yıl boyunca her şey için iyi bir vaat vaat ediyordu. Başarısız püresi evden yapıldı ve nehire döküldü, “bu talihsizlik geleceği taşıyacaktı”.
  3. Bazı ailelerde, bir emziren domuz, bir tavşan ve bir horoz masaya zorunlu olarak kabul edildi. Yemekler doğurganlığı, başarı ve özgürlüğü simgeliyor. Bu tatilde domuz eti, Basil'in domuz yetiştiriciliğinin koruyucu azizi olduğu için özel bir onurdaydı.
  4. Köfte kesinlikle menüde vardı. Onlar sadece bir tedavi olarak değil, aynı zamanda bir falcılık niteliği olarak da kullanılmıştır. Ev sahipleri bir madeni para, biber-bezelye, tuz, iplik ve köfte bir düğme sakladılar. Bu "dolguların" her ikisi de gelecek yıl için çeşidin kaderini önceden tahmin ettiler.

Related news

Eski Yeni Yıl 2018 image, picture
Eski Yeni Yıl 2018 54


Eski Yeni Yıl 2018 2


Eski Yeni Yıl 2018 46


Eski Yeni Yıl 2018 38


Eski Yeni Yıl 2018 43


Eski Yeni Yıl 2018 23